کشور ایران با تاریخی کهن و سرزمینی پهناور ، دارای آب و هوایی متنوع است که در تمام ایام ، چهار فصل سال را در خود دارد . به دلیل خاک حاصلخیز انواع و اقسام محصولات کشاورزی و باغی در طول سال به صورت ارگانیک و کاملا طبیعی تولید می شود . یکی از محصولات زراعی ایران که از شهرتی جهانی برخوردار است ، زعفران می باشد . سابقه کشت زعفران در ایران به بیش از 3000 سال قبل باز می گردد . این گیاه رنگی و گران بها چون در خاک کویر به عمل می آید ، به « طلای سرخ یا طلای کویر » شهرت یافته است . این محصول گران بها از قرن ها قبل مورد توجه و درخواست کشورهای زیادی بوده و زعفران یکی از کالاهای ارزشمندی بود که در مسیر تاریخی « جاده ابـریشم » مورد تجارت و داد و ستد بازرگانان و حکام کشورها قرار می گرفت .

 
 

زعفران به دلیل خواص فراوان در صنایع گوناگون از جمله : صنایع غـذایی ، صنایع دارویی ، صنایع آرایشی و صنایع نساجی کاربردهای بسیاری دارد . قدرت رنگ دهی طبیعی و بسیار زیاد زعفران که بر اثر ماده « کروسین » است ، سبب شده که در بسیاری از کشورها در صنایع تولید مواد غذایی مرغوب جایگزین مواد رنگی مصنوعی گردد .


زعفران به علت رنگ زیبا ، عطر و طعم بسیار مطبوع در انواع غذاها مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، برنج ، خورشت ، سوپ ، شیرینی ، بیسکویت ، بستنی ، شربت و بویژه چـای و بسیاری از مواد غذایی دیگر استفاده می شود . مصرف یک فنجان چای زعفران و یا شربت زعفران خستگی را برطرف می نماید . از جمله خواص زعفران ، نشـاط آور و برای رفع افسردگی و اضطراب بسیار مؤثر شناخته شده است .

 
 

از قرن های گذشته دانشمندان بزرگی چون ابو علی سینا ، زکریای رازی ، ابو ریحان بیرونی و . . . تا به امروز ، در مراکز تحقیقاتی و علمی و معتبر دنیا بر خواص غذایی و دارویی زعفران تأکید کرده اند . استفاده از زعفران بصورت چاشنی غذا و یا دمنوش منجر به جذب بهتر ترکیبات مؤثر آن در بدن و در نتیجه دریافت عناصر مفید مانند کالری ، کربوهیدراتها ، پروتئین ، فیبـر ، آهن ، فسفر ، کلسیم ، سدیم و پتاسیم می شود .