انواع زعفران

در ایران معمولا به 4 شکل تقسیم می شوند. زعفران پوشال ، زعفران دسته (دختر پیچ) ، پوشال نگین و سرگل

زعفران سرگل

زعفران سرگل همان کلاله های کاملا قرمز رنگ و بریده شده ( جدا از هم) زعفران هستند که در آن هیچگونه خامه یا ریشه ای وجود ندارد و قدرت رنگ دهی آن بین 210 تا 260 می باشد . زعفران سرگل( ممتاز ) بسته به اینکه از چه قدرت رنگ دهی ، طول و ضخامت میزان شکستگی و نرمی موجود در آن ، قابل درجه بندی است به دو دسته تقسیم می شود :
• سرگل سوپر ممتاز     • سرگل ممتاز

زعفران نگین

چنانچه کلاله های قرمز رنگ و درشت زعفران به صورت سه شاخه متصل به هم ، بدون خامه ( قسمت زرد رنگ ) از گل جدا شوند ، زعفرانی حجیم بدست خواهد آمد که گران بهاترین و فاخرترین نوع زعفران است و به آن پوشال نگین می گویند . حدودا قدرت رنگ دهی آن بین 230 تا 270 می باشد .


زعفران چاشنی شگفت انگیز


زعفران به دلیل خواص فراوان در صنایع گوناگون از جمله : صنایع غـذایی ، صنایع دارویی ، صنایع آرایشی و صنایع نساجی کاربردهای بسیاری دارد . قدرت رنگ دهی طبیعی و بسیار زیاد زعفران که بر اثر ماده « کروسین » است ، سبب شده که در بسیاری از کشورها در صنایع تولید مواد غذایی مرغوب جایگزین مواد رنگی مصنوعی گردد . زعفران به علت رنگ زیبا ، عطر و طعم بسیار مطبوع در انواع غذاها مانند گوشت ، مرغ ، ماهی ، برنج ، خورشت ، سوپ ، شیرینی ، بیسکویت ، بستنی ، شربت و بویژه چـای و بسیاری از مواد غذایی دیگر استفاده می شود . مصرف یک فنجان چای زعفران و یا شربت زعفران خستگی را برطرف می نماید . از جمله خواص زعفران ، نشـاط آور و برای رفع افسردگی و اضطراب بسیار مؤثر شناخته شده است . از قرن های گذشته دانشمندان بزرگی چون ابو علی سینا ، زکریای رازی ، ابو ریحان بیرونی و . . . تا به امروز ، در مراکز تحقیقاتی و علمی و معتبر دنیا بر خواص غذایی و دارویی زعفران تأکید کرده اند . استفاده از زعفران بصورت چاشنی غذا و یا دمنوش منجر به جذب بهتر ترکیبات مؤثر آن در بدن و در نتیجه دریافت عناصر مفید مانند کالری ، کربوهیدراتها ، پروتئین ، فیبـر ، آهن ، فسفر ، کلسیم ، سدیم و پتاسیم می شود .


آشپزی با زعفران

شربت های زعفران

فواید طبی

دمنوش

زعفران پوشال

چزعفران پوشال در واقع کلاله های قرمز رنگ متصل به هم همراه با 1 تا 4 میلی متر خامه یا ریشه زرد رنگ گل زعفران هستند . به علت وجود خامه بیشتر قدرت رنگ دهی آن بیشتراست.

زعفران دسته

کلاله قرمز رنگ زعفران به همراه 3 تا 5 سانتی متر خامه متصل به آن که به صورت مرتب کنار هم چیده شده نخ پیچ یا به اصطلاح دختر پیچ می شوند . قدرت رنگ دهی زعفران دسته بین 120 تا 150 می باشد .

زعفران سفید

هنگامی که سرگل را از دسته جدا می کنیم، قسمت ریشه یا سفید که در ایران به آن کنج یا سفید زعفران گفته می شود، باقی می ماند که نمی توان آن را زعفران تلقی کرد. این قسمت در اروپا به white یا سفید یا style (خامه) معروف است.
کنج زعفران جزء دسته بندی انواع زعفران قرار نمی گیرد. بر خلاف تصور عده ای که تصور می کنند کنج دارای عطر بیشتری نسبت به سرگل است باید گفت بررسی های علمی و آنالیزهای انجام شده نشان می دهد که موارد ارزشمند فقط در کلاله قرمز رنگ زعفران نهفته است. این مواد بخصوص کروسین (عامل رنگ زعفران) در اثر حرکت در بافت گیاهی از کلاله به خامه منتقل شده اما چون در خامه رطوبت بیشتری وجود د دارد موجب شده که به نظر بیاید که عطر بیشتری از خامه ب مشام می رسد. در عین حال به دلیل ظاهر زیبا و رنگ چشم نواز آن و اینکه نمی توان تقلبی برای آن در نظر گرفت، مورد توجه قرار می گیرد.